X
تبلیغات
زولا
 
الهی... گاهی... نگاهی
"ای پیامبر! همانا ما نگاه منتظرت را به آسمان می‌بینیم..." (بقره-144)
پنج‌شنبه 21 مرداد‌ماه سال 1389 :: 23:53 ::  نویسنده : امین

برای هر روز خداوند را به یکی از نام‌هایش نیایش می‌کنیم.شرح آن نام مبارک را توصیف می‌خوانیم.همین طور چند آیه از کتابش قرآن. و برای هر روز عبارتی از امیرمومنان، و مناجاتی کوتاه از زبان روزه‌داران به درگاه او...»


روز دوم ماه مبارک رمضان
قاضی الحق(آی آنکه به حق قضاوت می‌کنی): خداوند، حق است از آن رو که عین وجود است و وجود حقیقت. خداوند حق است از آن رو که عین وجود است و وجود حقیقت. خداوند حق است از آن جهت که راهی برای بطلانش نیست.خداوند حاکم حاکمان و احکم‌الحاکمین است و عادل‌ترین عادلان است. پس قاضی است و جز بر حق قضاوت نکند پس قاضی‌الحق است و در مشیت او، پیش از خلق و چه در خلق و چه در عالم برزخ و قیامت، جز به حق حکم نکند.

*****

جزء دوم: اى افرادى که ایمان آورده‏اید! از صبر (و استقامت) و نماز، کمک بگیرید! (زیرا) خداوند با صابران است. (153)

و به آنها که در راه خدا کشته مى‏شوند، مرده نگویید! بلکه آنان زنده‏اند،ولى شما نمى‏فهمید! (154)

قطعا همه شما را با چیزى از ترس، گرسنگى، و کاهش در مالها و جانها و میوه‏ها، آزمایش مى‏کنیم؛ و بشارت ده به استقامت‏کنندگان! (155)

آنها که هر گاه مصیبتى به ایشان مى‏رسد، مى‏گویند: «ما از آن خدائیم؛ و به سوى او بازمى‏گردیم!» (156)

اینها، همانها هستند که الطاف و رحمت خدا شامل حالشان شده؛ و آنها هستند هدایت ‏یافتگان! (157)(بقره)

*****

همانا وحشتناک‌ترین چیزی که بر شما می‌ترسم، هواپرستی و آرزوهای دراز است.پس، از این دنیا توشه برگیرید تا فردا خود را با آن حفظ نمائید (خطبه 28 نهج البلاغه)

*****

دعوا که می‌شود، می‌رویم محکمه، دادسرا، دادگستری، دادگاه، جایی که بنا است قاضی حکم کند و بنا است قاضی حکمی کند که داد ستم‌دیده را بستاند، که عدل و داد را در زمین بگسترد، که با حکمش کاری کند که دادگاه جای عدل و داد باشد. قاضی تلاش می‌کند که بر اساس قانون حکم کند. در دادگاه قانون ملاک حق است. اما در دادگاه تو، حق خودش ملاک قضاوت است. تو وقتی حکمی می‌کنی، نمی‌گویی تبصره سه از ماده هفت از بند چهار قانون این را گفته است، تو می‌گویی حق این را می‌گوید. تو با حق قضاوت می‌کنی(غافر-20) اما فقط این نیست، تو نه تنها با حق قضاوت می‌کنی، که حق قضاوت می‌کنی، حکم تو جاری کردن حق است در دل تفتیده ما ستم دیدگان..