الهی... گاهی... نگاهی
"ای پیامبر! همانا ما نگاه منتظرت را به آسمان می‌بینیم..." (بقره-144)
جمعه 22 مرداد‌ماه سال 1389 :: 23:21 ::  نویسنده : امین

برای هر روز خداوند را به یکی از نام‌هایش نیایش می‌کنیم.شرح آن نام مبارک را توصیف می‌خوانیم.همین طور چند آیه از کتابش قرآن. و برای هر روز عبارتی از امیرمومنان، و مناجاتی کوتاه از زبان روزه‌داران به درگاه او...»روز سوم ماه مبارک رمضانیا رافع السماء(ای بالابرنده‌ی آسمان): خداوند رفیع الدرجات است و هر که بالایی و بلندی دارد از خدا دارد که عزت همگی از خداست «ان العزه لله جمیعاً» پس اگر آسمان را رفعت و بلندی است جز خداوند بر آسمان، کسی رفعتی نبخشیده است. در سوره رعد آمده است که «خداوند کسی است که آسمان‌ها را رفعت و بلندی داده است به ستون‌هایی که دیده نمی‌شوند.» و در حدیث رفیع کسا آمده است:«نیافریده‌ام آسمان افراشته و زمین گسترده و ماه منیر و خورشید نورانی و فلک چرخان و دریای جاری و کشتی روان را مگر در محبت این پنج تن (محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین علیهم‌السلام)

***

جزء سوم: اى کسانى که ایمان آورده‏اید! از آنچه به شما روزى داده‏ایم، انفاق کنید! پیش از آنکه روزى فرا رسد که در آن، نه خرید و فروش است (تا بتوانید سعادت و نجات از کیفر را براى خود خریدارى کنید)، و نه دوستى (و رفاقتهاى مادى سودى دارد)، و نه شفاعت؛ (زیرا شما شایسته شفاعت نخواهید بود.) و کافران، خود ستمگرند؛ (هم به خودشان ستم مى‏کنند، هم به دیگران). (254)

هیچ معبودى نیست جز خداوند یگانه زنده، که قائم به ذات خویش است، و موجودات دیگر، قائم به اوهستند؛ هیچگاه خواب سبک و سنگینى او را فرانمى‏گیرد; (و لحظه‏اى از تدبیر جهان هستى، غافل نمى‏ماند؛) آنچه در آسمانها و آنچه در زمین است، از آن اوست; کیست که در نزد او، جز به فرمان او شفاعت کند؟! (بنابراین، شفاعت شفاعت‏کنندگان، براى آنها که شایسته شفاعتند، از مالکیت مطلقه او نمى‏کاهد.) آنچه را در پیش روى آنها ( بندگان) و پشت سرشان است مى‏داند; (و گذشته و آینده، در پیشگاه علم او، یکسان است.) و کسى از علم او آگاه نمى‏گردد; جز به مقدارى که او بخواهد. (اوست که به همه چیز آگاه است; و علم و دانش محدود دیگران، پرتوى از علم بى‏پایان و نامحدود اوست.) تخت (حکومت) او، آسمانها و زمین را دربرگرفته; و نگاهدارى آن دو ( آسمان و زمین )، او را خسته نمیکند. بلندى مقام و عظمت، مخصوص اوست. (255)

در قبول دین، اکراهى نیست. (زیرا) راه درست از راه انحرافى، روشن شده است. بنابر این، کسى که به طاغوت ( بت و شیطان، و هر موجود طغیانگر) کافر شود و به خدا ایمان آورد، به دستگیره محکمى چنگ زده است، که گسستن براى آن نیست. و خداوند، شنوا و داناست) (256) (بقره)

***

دنیا و آخرت، هر یک فرزندانی دارند. بکوشید از فرزندان آخرت باشید، نه دنیا. زیرا در روز قیامت، هر فرزندی به پدر و مادر خویش باز می‌گردد. امروز هنگام عمل است نه حسابرسی، و فردا روز حسابرسی است نه عمل (خطبه 42 نهج‌البلاغه)

***

آسمان را تو برآورده‌ای. زمین انگار نه سنگریزه، که ذره‌ای غبار در میان این همه ستاره باشد.این همه ستاره و این ذره کوچک و ما آدم‌های خردتر از غبار روی این ذره! کدام هنرمندی به قدر تو زیبا می‌آفریند؟ کدام هنرمندی کنار زمین کوچکش، آسمان بی‌منتهای پرستاره‌ای می‌آفریند؟ به آسمان نگاه می‌کنم.زیبایی بی‌نظیری که می‌بینم، پیش آنچه از آسمان نمی‌بینم و تو آفریده‌ای هیچ است. چه خوب شد که تو چیزی را از یاد نمی‌بری وگرنه اگر زمین را در برابر عظمت آسمانت از یاد می‌بردی چه می‌کردیم؟ آسمان را تو برآورده‌ای و ما با هر چشم و با هر حدی از دانش که به آن نگاه می‌کنیم، یک چیز می‌بینیم؛ زیبایی و بی‌منتهایی تو...