X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
 
الهی... گاهی... نگاهی
"ای پیامبر! همانا ما نگاه منتظرت را به آسمان می‌بینیم..." (بقره-144)
جمعه 28 مرداد‌ماه سال 1390 :: 15:50 ::  نویسنده : امین

این روزها که فرصت بیشتری برای غور کردن در قرآن رو دارم(یا بهتر بگم،خودم فرصت بیشتری میذارم) نکته‌ای توجهم رو جلب کرده.البته این نکته بیشتر تن آدمو میلرزونه! اینکه ما،کسانیکه اسم مسلمان شیعه رو یدک میکشیم، خیلی بیش از حد به رستگاری در جهان آخرت مطمئن هستیم، انگاری سند بهشت رو به نام‌مون زدند و این چند سال عمر کوتاه بین ما و اون فوز عظیم فاصله انداخته! اما وقتی آیات قرآن رو با کمی تامل میخونی اون روی مسئله خودش رو بهت نشون میده.این چند مورد رو توجه کنید:


1- آیه 158 سوره انعام: «... بدانند روزی که برخی از نشانه‌های پروردگارت بر آنان در رسد،کسی که قبلاً ایمان نیاورده یا ایمان آورده ولی خیری از ایمانش در دنیا نبرده، ایمانش(ایمانی که با دیدن حقیقت برایش روی میدهد) به حالش سودی نخواهد داشت.»


2-آیه 70 سوره انعام: «وکسانیکه دین خود را بازیچه و سرگرمی گرفته‌اند و زندگی دنیا آنان را فریفته است رها کن...آنان کسانی هستند که به سبب آنچه فراهم آورده‌اند از پاداش الهی محرومند...»


3- و از همه عجیب‌تر و تکان‌دهنده‌تر آیات 163 تا 165 سوره اعراف هست که قرآن داستانی شگرف از قوم بنی‌اسرائیل رو بیان میکنه. اونجا که خدا برای امتحان مردم صید ماهی(که شغل اصلی مردم بوده) در روز شنبه رو ممنوع میکنه و اتفاقاً شنبه‌ها ماهی‌های زیادی خودشون رو در رودخونه به مردم نشون میدادند و یه جورایی دهن کجی می‌کنند و روزهای دیگه پیداشون نمیشد! یه عده می‌ببنند که نمی‌تونند از این صید کلان بگذرند ومثل الآن که بازار کلاه شرعی داغ هست کلی فکر می‌کنند و به این نتیجه میرسند که روز شنبه تور پهن کنند و ماهی‌های گرفتار رو روز یکشنبه از رودخانه بالا بکشند!!! در مقابل مومنین دو دسته بودند، یک عده این آدما رو نهی از منکر می‌کردند و عده دیگر به این دسته از مومنین می‌گفتند:«برای چه مردمی را پند می‌دهید که خداوند آنان را نابود خواهد کرد یا به عذابی شدید گرفتارشان خواهد کرد» (متن آیه) و یه جورایی میگفتند شماها خودتون رو بچسبید و کاری به اونها نداشته باشید! خدا هوای «ما مومنین» رو خواهد داشت و از اونها انتقام خواهد گرفت! اما...اما «پس چون گنهکاران آنچه را بدان تذکر داده شده بودند به فراموشی سپردند، کسانی را که از گناه نهی می‌کردند نجات بخشیدیم و کسانی را که ستم کردند به سزای اینکه از اطاعت خدا خارج شدند به عذابی ناگوار دچار کردیم»(متن آیه) یعنی به عبارتی سرنوشت دسته اول و به اصطلاح مومنینی که نهی از منکر نمی‌کردند یکی بود و این دو گروه برای خداوند فرقی با هم نداشتند... .خیلی تکان دهنده بود،نه؟


4- و تامل برانگیزترین و میخکوب‌کننده‌ترین آیاتی که باهاشون مواجه شدم؛ آیات 103 و 104 سوره کهف رو عرض می‌کنم: «ای پیامبر بگو آیا شما را از زیان‌کارترین افراد در این دنیا خبر بدهم؟ آنها کسانی هستند که تلاش‌شان در زندگی دنیا به بیراهه می‌رود ولی خود می‌پندارند که کار نیک انجام میدهند!»

 

دوستان عزیز، این آیات مشت نمونه خروار آیاتی از قرآن درباره آخرت هستند؛آیاتی که بیش از یک چهارم قرآن رو هم تشکیل میدند. خوبه کمی روشون تامل و تفکر کنیم.آیا مسیر کنونی ما درسته؟ یا فقط «می‌پنداریم که داریم کار نیک انجام میدیم»؟ آیا واقعاً در انتهای مسیر سعادتمند و اهل بهشت هستیم یا اینکه این گمان فقط کار شیطان بوده که اعمال‌مون رو برامون آراسته بوده(نقل به مضمون قرآن)؟ آیا...

 

پ.ن: دو سوم ماه مبارک داره تموم میشه...داریم به شب‌های قدر میرسیم... برعکس حرف‌های روحانی مسجد محل که هر سال با قطعیت میگه شب بیست و سوم، شب قدر هست روایاتی هستند که میگند شب قدر هر سال بین این سه شب میچرخه و به نظرم این محتمل‌تره.پس در هر سه شب وظیفه‌مون(دعا در حق دوستان‌مون) رو فراموش نکنیم! مخصوصاً یک التماس دعای ویژه برای شفای هر چه زودتر مادرم دارم... شب‌های قدرتون نورانی!