الهی... گاهی... نگاهی
"ای پیامبر! همانا ما نگاه منتظرت را به آسمان می‌بینیم..." (بقره-144)
چهارشنبه 4 مرداد‌ماه سال 1391 :: 21:46 ::  نویسنده : امین

تصور کنید وارد مطب یک دکتر بسیار مشهور و حاذق می‌شوید. اما با باز شدن در با منظره بسیار عجیبی مواجه می‌شوید. یکی از این مریض‌ها از اتاق دکتر بیرون می‌آید و نسخه‌ای را که دکتر به او داده را باز کرده و با آوازی  بلند و آهنگی زیبا شروع به خواندن  نسخه می‌کند! جاهای مختلف نسخه را با فراز و فرود می خواند، گاهی یک کلمه را با صوتی زیبا کشش می‌دهد و گاهی با آرام کردن صدایش لحن زیبایی به خواندنش می‌دهد! از همه جالب‌تر عکس العمل بقیه بیماران است که انگار در خلسه‌ای روحانی فرو رفته‌اند! همه با تمام وجود و در سکوت تمام مشغول لذت بردن از قرائت نسخه بیمار هستند! هر چند دقیقه یکبار هم یکی از حضار با عباراتی انگیزشی بیمار خواننده را تشویق می‌کند!

با دیدن این صحنه چه حسی به شما دست میده؟ شاید با صدای بلند بخندید... حق هم دارید... این حال و روز امروز ما مسلمانان است... قرآن نسخه هدایت بشریت از سوی خداوند است اما چیزی که در بسیاری مجالس قرآنی ما دیده می‌شود تنها راضی شدن به زیبا  خواندن  آن با صوتی جمیل است و بس... خود خدا می‌گوید:

یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْکُم مَّوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّکُمْ وَشِفَاءٌ لِّمَا فِی الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ

اى مردم، به یقین، براى شما از جانب پروردگارتان اندرزى، و درمانى براى آنچه در سینه‌هاست، و رهنمود و رحمتى براى گروندگان [به خدا] آمده است. (یونس 57)

وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ  وَلَا یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إِلَّا خَسَارًا

و ما آنچه را براى مؤمنان مایه درمان و رحمت است از قرآن نازل مى‌کنیم، و[لى‌] ستمگران را جز زیان نمى‌افزاید. (اسراء-82)

در اینکه باید قرآن زیبا تلاوت شود شکی نیست، اصلاً در صدر اسلام یکی از قوی‌ترین سلاح‌های اسلام برای پیشبرد اهدافش همین قرائت زیبای آن بوده ولی آیا حیف نیست که بهره ما از این نسخه شفا خلاصه بشود به همین قرائت زیبا؟! شما چی فکر می‌کنید؟